no comments

Suudi Kamu Yatırım Fonu, 11 milyar dolarlık borç kredisini çıkardığını açıkladı

Suudi Arabistan’ın Kamu Yatırım Fonu, pazartesi günü yaptığı açıklamada, krallığın üst düzey egemenlik fonunun ilk ticari borçlanması olan 11 milyar dolarlık uluslararası sendikasyon kredisini çıkardığını söyledi.

 

Fonun genel müdürü Yasir al-Rumayyan yaptığı açıklamada, “Bu, kredi ve borç araçlarının PIF’nin uzun vadeli finansman stratejisine dahil edilmesindeki ilk adımdır” dedi.

PIF: Public Investmen Fund (Kamu Yatırım Fonu)

Yasir al-Rumayya, PIF’nin “bölgedeki bankacılık hizmetlerinin en göze çarpan kullanıcılarından biri haline geleceğini” de sözlerine ekledi.

Yasir al-Rumayya, Suudi Arabistan’ın petrol dışı endüstriler geliştirme yolunda lider bir rol üstlenecek olan PIF’nin, krediyi “genel şirket amaçları” için kullanacağını söyledi.

Kaynaklara göre, tahmin edilenlere göre başlangıçta 250 milyar doların üzerinde varlıkları olan fon, kaynaklara göre 6 milyar dolar ile 8 milyar dolar arasında bir artış sağlamaya çalıştı, buna ek olarak Rumayyan, bankalar arasındaki güçlü ilgiden ve uygun fiyatlardan dolayı büyüklüğün arttığını söyledi.

Kredinin ayrıntılarını verilmese de , beş yıllık bir vadeye sahip olacağı söyleniyor ve 14 ila 16 bankanın üç farklı seviyede 1 milyar dolara kadar taahhütte bulunduğunu söyleniyor.