no comments

ABD tahvillerindeki son durum ne?

Siyasi krizlerin ekonomik yansımaları devam ediyor. Birbirlerine karşılıklı ticari yaptırımlarını açıklayan ABD ve Türkiye arasındaki krizler devam ediyor.

USDTRY kriz sırasında 7 lira üzerini görse de şu an 6 lira altında seyrine devam ediyor. Dün ise Katarlı yatırımcılardan 15 milyar dolar direkt yatırım haberi ise doların ateşini şimdilik indirmişe benziyor.

Türkiye kriz sürecinde yeni bir adım attı. Uzun süredir elinde tuttuğu ABD tahvillerini portföyünden azaltmaya başlayan Türkiye’nin  ABD tahvil pozisyonu %42’ye düştü.

ABD Hazine Bakanlığına göre Türkiye’nin elindeki ABD tahvillerinin değeri 28.8 milyar dolara geriledi.

30 milyar dolar üzerinde Abd tahvili bulunduran ülkeler arasında bulunan Türkiye elindeki tahvilleri çıkarıyor. Daha önce de Rusya böyle bir işleme gidip 14.4 milyar dolara indirmişti.

Dünyada elinde en fazla ABD tahvili bulunduran Çin’in pozisyonu da 4.4 milyar dolar düşüşle 1.18 trilyon dolara indi. İkinci sıradaki Japonya’nın pozisyonu 6 yılın en düşük seviyesi olan 1.03 trilyon dolara geriledi.

ABD tahvillerinde pozisyonunu artıran ülkeler İngiltere, Lüksemburg, Singapur, Cayman Adaları, Güney Kore, Belçika ve İtalya oldu.