no comments

Trump: Suud Arabistan ile petrol üretimi konusunda anlaştık.

Trump: Suud Arabistan ile petrol üretimi konusunda anlaştık.

ABD Başkanı Donald Trump, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan Kralı Salman’ın İran ve Venezüella’dan kaynaklı kısıtlı üretimi telafi etmek için “yaklaşık 2.000.000 varil” kadar petrol üretimini artırma talebinin kabul edildiğini söyledi.


Trump Twitter’da yaptığı açıklamada Salman’a petrol üretimini arttırmak için Salman ile anlaştıklarını ifade etti.


Bu arada Suudi devlet basını, Salman ve Trump’ın bir telefon görüşmesi yaptığını ve petrol piyasası istikrarını ve petrol üreten ülkelerin olası bir sıkıntıyı telafi etme çabalarını koruma ihtiyacını tartıştıkları iletildi.

Ancak söz konusu açıklamada, dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan’ın üretimi günde 2 milyon varile çıkarmaya yönelik herhangi bir niyetinden bahsedilmedi.

Trump’ın yorumları, yönetiminin ABD’nin müttefiklerinin İran’dan petrol alımlarına son vermesi için zorladığı için petrol fiyatları yükseldi.


OPEC karteli geçtiğimiz günlerde günde 1 milyon varil daha ham petrol pompalamayı kabul etti. Trump’ın Suudi Arabistan’a 2 milyon varil zamlı talebi henüz bir zaman dilimi belirtmiyor.
Trump yönetimi, İran’ın İran ile altı büyük güç arasında imzalanan 2015 nükleer anlaşmasından geri çekilmesi sonrasında, İran’ın Tahran’a uygulanan yaptırımları yeniden uyguladığı Kasım ayından itibaren tüm İran petrol ithalatını kesmeye zorluyor.
Bu anlaşma, bazı yaptırımların kaldırılması karşılığında Tahran’ın nükleer kapasitesini kısıtlamaya çalıştı. Trump, anlaşmaya göre askıya alınan İran’a karşı ABD yaptırımlarının yeniden uygulanmasını emretti.
ABD’li yetkililer, İran, nükleer programlarını durdurmak için bir takip anlaşması müzakere etmeyi amaçlayan yaptırımlara uymak için Avrupa, Asya ve Orta Doğu’daki müttefiklere baskı yapıyorlar.


Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, bu hafta ABD’nin, İran petrolünün ithalatını azaltmalarına yardımcı olmak için ülkeler bazında ülkelerle çalışmaya hazır olduklarını söyledi.

İran’ın toplam ihracatının dörtte birinden fazlasına denk gelen resmi Çin gümrük verilerine göre, dünyanın en büyük ham petrol alıcısı olan Çin, bu yılın ilk çeyreğinde ortalama 655.000 varil civarında bir ithalat gerçekleştirdi.
Petrol analistleri, İran petrolünün piyasadan kesilmesi halinde OPEC üreticilerinin piyasayı tam olarak tedarik edemeyebileceğini söyledi.