no comments

Filistin lideri Abbas, Prens William ile Ramallah’ta görüştü

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Çarşamba günü İsrail ile müzakere edilmiş bir barış anlaşmasına varma taahhüdünü yineledi.

Abbas, 1967’de işgal edilen topraklarda, İsrail ile güvenlik ve istikrar içinde yan yana yaşayan bir Filistin devletinin kurulmasını bekliyorum.

Abbas, “Görevimiz uzun süredir değişmedi. Müzakereler boyunca barış istiyoruz” ifadelerinde bulundu.

Abbas, Prens William’ın ziyaretinin Filistin halkı ve İngiltere arasındaki ilişkileri güçlendireceğini umduğunu söyledi.

Abbas çarşamba günü Kudüs şehrinin Ramallah kentine gelen Prens William’a “Bu sizin son ziyaretiniz olmadığını umuyoruz ve Filistin halkı bağımsızlıklarını kazandığında da bizi tekrar ziyaret etmenizi umuyoruz,” dedi ve Prens William, onun için Filistin’i ziyaret etme ve onun kültürünü öğrenme konusunda heyecan duyduğunu söyledi.

“Filistin ve Britanya’nın güçlü bir ilişkisi var, eğitim ve sağlık alanında başarı hikayelerimiz var ve bu ilişkiyi sürdürmeyi umuyoruz” dedi.

Ramallah’a yaptığı ziyaret sırasında Prens William’ın bir futbol maçı izlemesi ve geleneksel Filistin dansı Dabkeh’i içeren kültürel bir etkinliğe katılması gerekiyor. Ayrıca Ramallah’ın kuzeyindeki Jalazoun mülteci kampını ziyaret etmesi planlanıyor.

Prens William, İngiliz kraliyet ailesinin İsrail’i ve Filistin topraklarını ziyaret etmesinin ilk temsilcisi. Her iki ülkedeki yetkililerle görüşmek için Ürdün ve İsrail’i ziyaret ederek bölgeye turuna başladı.

İngiltere, Avrupalı ​​politikacılar tarafından, Avam Kamarası’nın 2014 yılı hareketi de dahil olmak üzere ısrarlı çağrılara rağmen, bağımsız Filistin devletini tanımadı.

İngiltere ve Filistin arasındaki bağlar, geçtiğimiz yüzyılın büyük bir bölümünde, 1917’de Filistin’deki bir Yahudi vatanı için ABD’nin desteğini belirten Balfour Bildirgesi’nin imzalanmasından sonra ciddi şekilde gerildi.