no comments

Türkiye %7.4 büyüdü

İlk çeyrekte Türkiye yüzde 7.4 büyüme gösterdi. (2018Q1)

Beklentilerin üstünde olan bu büyüme rakamı peki neden piyasaları rahatlatmıyor?

Büyüme rakamının şişmesindeki en önemli etken büyümenin daha çok üretim değil tüketim harcamalarında olmasıdır. TUİK raporuna göre, ‘Yerleşik hane halklarının ve hane halkına hizmet eden kar amacı olmayan kuruluşların (HHKOK) toplam nihai tüketim harcamaları, 2018 yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirleme hacim endeksi olarak %11 arttı.’

Öncelikle mevsim ve takvimsel etkilerin muafiyetine göre büyüme oranlarını dikkate almak gerekiyor ki TUİK raporunda bu oran: ‘Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, 2018 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %7,2 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, bir önceki çeyreğe göre %2 arttı.’

Büyümeye en büyük destek ise hanehalkı harcamalarından geldi. TUİK raporuna göre en büyük destek %11 ile hane halkı harcamasında olmuş. Bu harcamaların artması da yine enflasyonu arttıran etkenler arasındadır.

TCMB’nin faiz arttırımları kurun direncini kıramıyor. 4.40 üstü seviyelerinin korunması durumunda döviz alımları devam edecektir. USDTRY 4.45’e kadar gerilese de bu direnci kıramıyor.

İlk çeyrekte ihracat %0.5 artarken ithalat ise %16 artış gösterdi. Kurun yükselmesine rağmen hala ihracatın düşük kalmasının nedeni ise zayıf üretim araçlarıdır.

Türkiye %7.4 büyüdü ama