no comments

Ülke analizleri “Birleşik Arap Emirlikleri-Dubai-“

Dubai ekonomisindeki değişimler Dubai’nin günümüzdeki halinin en önemli yapı taşıdır. Peki yirmi yıl önce koca bir çöl olan Dubai ekonomisi nasıl bu kadar gelişti?

Dubai ekonomisi asla sadece petrole dayanmıyor

Dubai önemli bir turizm merkezidir ve limanı (JebeL Ali) Orta Doğu’daki ihraç ticaretinin merkezinde faaliyet göstermektedir. Dubai Uluslararası Finans Merkezi’nin (DIFC) 2004 yılında kurulması ile Dubai’nin IT ve finans gibi hizmet sektörleri için küresel bir merkez haline gelmesine izin verildi.

Dubai, Başkent Devleti olan Abu Dhabi’den sonra Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki en zengin iki emirlik ülkesidir. Çoğu turist, Dubai’nin gelirlerinin ağırlıklı olarak petrol kaynaklı olduğuna inanıyor; ancak aslında Dubai ekonomisini oluşturmak için ticaret, üretim ve turizm altyapısını oluşturmak için ılımlı bir petrol rezervi kullanıyordu.

Dubai’nin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’sının yaklaşık% 95’i petrole dayalı değil. Şimdiye kadar Dubai, GSYİH’nın yüzde birinden azını petrol üretti ve turizm, GSYİH’nın% 20’sini üretti. Bu rakamlar, Dubai’nin neden fosil yakıtların çürümesinden sağ çıkabilmek için daha dinamik ve çeşitlendirilmiş bir ekonomi haline gelmesi gerektiğini açıklıyor.

1990’ların başında turistler için sadece bir avuç otel vardı ve Dubai’nin Abu Dhabi gibi yüksek petrol gelirleri hiç olmadığı için bir şeyler değiştirmek zorunda kaldı. 1994’te Burj Al Projesi (Burj Al Arab Hotel), uzun vadeli bir strateji olarak dünyanın en iyi turistik yeri olma umuduyla ekonomiye umut verdi.

BAE’nin gözde turizm merkezlerinden biri olan Dubai, son 50 yılda ekonomisinde büyük bir değişim geçirdi. Yakın geçmişte küresel pazarda yaşanan durgunluk nedeniyle Dubai’deki önemli yatırımların bazıları büyük ölçüde etkilenmiştir

Dubai, Finans ve BT gibi hizmet sektörlerine hizmet veren uluslararası bir BT merkezidir. Dubai Internet City, Dubai Media City ile birlikte, EMC Corporation, Microsoft, Hewlett-Packard, Dell, Oracle gibi tanınmış BT firmalarına ev sahipliği yapan bir bölgedeki TECOM (Dubai Teknolojisi, Elektronik Ticaret ve Medya Serbest Bölgesi Makamı) oluşturuyor. Corporation ve IBM ve BBC, MBC, CNN, Reuters ve Sky News gibi medya kuruluşları.

2014’te% 6,1 ile inanılmaz bir büyüme oranı ile Dubai, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri haline geldi. Dubai, dünyanın birçok ülkesiyle ticaret ilişkisi içinde olup, ekonomisine katkıda bulunmaktadır. 2014 yılına gelindiğinde, Dubai’nin en büyük ticaret ortağı Çin ve ardından Hindistan ve ABD’dir.

Son zamanlarda turizm ülkenin ekonomisini artırmak için önemli bir unsur olarak ortaya çıkmıştır. 2013’teki hava trafiğine dayanan Dubai, dünyanın en çok ziyaret edilen 7. turisti ve Dubai’nin 2016’ya kadar 15 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor. Dubai ayrıca Ortadoğu’nun alışveriş merkezi olarak ortaya çıktı. çeşitli pazarları ve sayısız alışveriş merkezi. Şehrin yaklaşık 250 altın dükkânına ev sahipliği yaptığı Dubai, uygun bir şekilde ‘Altın altın şehir’ olarak adlandırılıyor.

Expo 2020’nin ev sahibi olacak olan Dubai’de Expo 2020 sayesinde 270,000 istihdam yaratılması bekleniyor.