no comments

Bir dolar yazısı…

Özellikle son bir yılda USDTRY hareketleri trade ile alakası olsun olmasın herkesi büyük ölçüde etkileyecek düzeye gelmişken böyle bir yazı yazma ihtiyacı hissettim.

Öncelikle USD hakkında biraz geniş açıdan konuyu ele almamız gerekiyor ardından Türkiye üzerinden birkaç yorum yapmaya çalışacağım. USD neden kritik bir öneme ve güce sahip ona bakmamız gerekecek. Dünya ticaret hacminin en az %70’lik bir kısmı USD üzerinden yürüyor ve bu ticaretin de büyük bir kısmını petrol oluşturuyor.

ABD kendi geleceği adına USDnin kullanılabilirliğini arttırmak ve korumak istiyor ve bunu yapmak için de bugüne kadar elinden gelen her şeyi yapmıştır. Bahsettiğim gibi USDyi ayakta tutan en önemli kalem petroldür ve petrollerini bazı ülkeler USD üzerinden satmamaya kararlı. Bunu deneyen birkaç ülke ise şu ana önemli sorunlarla karşı karşıya kalmış durumdadır. Irak,Libya,Venezuela,İran,Çin,Rusya gibi ülkeler ya geçmişte ya da şu an petrollerini USD üzerinden satmama kararı almıştır. İran ve Venezuela yuan ve euro cinsinden satışlara başladılar yakın geçmişte. En çok petrol ithal eden ülke Çin ise artık petrolü yuan üzerinden alacağını açıkladı. Bu durumlar USDnin elini zayıflatan etmenler olarak gündemde sıkça yer edinmeye başlasa da ABD bugüne kadar geleceğini ve USD yatırımcılarını korumak adına her şeyi yaptığı gibi bugünden sonra da yapacağı sinyallerini veriyor.

Dünyayı ele aldığımızda tüm dinleri, ırkları ve mezhepleri bir kenara koyarak çoğu sorunun nedeninin USD destekçileri ve USD karşıtları olduğunu anlayabiliriz. Silah sanayisini kenara bırakırsak birçok şeyde hala dışa bağımlı bir ülke olarak ABD’nin en önemli kozu hala dünyada güvenilir rezerv denilince akla USDnin gelmesidir.

Çin gün geçtikte konu üzerinde gücünü arttırıyor ve Londra’dan Pekin’e uzanan İpek Yolunu aktifleştiriyor. Bu İpek Yolu aktifleştikçe de başka para birimlerine ilgi artıyor ve USD zayıflıyor. Peki İpek Yolundan hang ülkeler geçiyor? Bir çırpıda saydığımızda Japonya,Çin,Mynmar,Karabağ,Ukrayna,Suriye,Irak ve Türkiye akla gelen ülkeler ve bu ülkelerde son yıllarda yaşanan huzursuzluklar ortada. Devler arasında dönen kavga artık yüz yılımızda herkesin bildiği gibi para kavgasıdır.

Günümüzde USD rakibi olarak altın bazlı yeni bir para birimi çıkacağı konuşuluyor. Şu ana kadar antiUSD cephesi birçok kulvarda USDyi zora sokmuş durumda(Kuzey Kore ve Suriye). ABD sanayisinin büyük bölümünü oluşturan silah sanayisi olunca ve garanti para olarak gözüken USD olunca kargaşa durumlarında USD çıkar Japon yeni de düşer.

Trade yaparken sadece verilere değil siyasal gelişmelere de bakmak bu yüzden çok önemlidir.

Türkiye bazlı konuşmaya başlarsak türk trader usdtry işlemlerinde Türkiye’nin ne olursa olsun bu olaylardan etkilenmeyeceğini düşünmemelidir. Hem yurt içi hem de yurt dışı gelişmeleri yakından takip etmelidir. ABD tahvilleri,DXY,FED yanı sıra kargaşanın kokusunu çok önceden almalıdır.

Yazımın hiçbir yatırım tavsiyesi iddiası içermediğini belirtmekle beraber 12 Ocak 2017 tarihinde 3.94’e uzanan USDTRY macerası şu an yine bir yıl önce başladığı 3.39 seviyelerine geriledi. Baktığımızda USDTRY ilk çıkış noktası 3.25 seviyesiydi. Aklımızdan şunu çıkartmamakta fayda var piyasalarda imkansız diye bir şey yoktur. Her şey sonsuza kadar inip ya da çıkmaz yani USDTRY bir seviyeye kadar çıkıp geri de gelebilir sonra tekrar zirveyi de görebilir. Bizim bakmamız gereken ise geniş banttır.