no comments

Türkiye ve Endonezya anlaştı

Türkiye ve Endonezya anlaştı

Türk ve Endonezyalı şirketler savunma konusunda işbirliği anlaşmaları imzaladı

Türkiye’nin önemli savunma sanayi şirketlerinden Aselsan ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayileri (TUSAŞ olarak da bilinir), 6 Temmuz’da işbirliği yapmak üzere Endonezya’nın önde gelen sanayi şirketlerinden ikisi olan PT Dirgantara ve PT Len firmalarıyla anlaşma imzaladıkları duyuruldu.

PT Dirgantara ve PT Len,  Ankara’da, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Endonezya Ticaret Bakanı Enggartiasto Lukita’nın yanında daha kompleks ortaklıklar amacıyla bir çerçeve oluşturmak üzere Mutabakat Zaptı (Mutabakat Zaptı) imzaladılar.

Anlaşmanın içeriği basından gizli.

 


 Karpower Endonezya, Türk enerji grubu Karadeniz Holding’in bir parçası ve Endonezya gemi inşa şirketi PT PAL de stratejik işbirliği için bir anlaşma imzaladı.

Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo iki ülke coğrafi olarak uzak olsa da, Endonezya’daki insanlar popüler Türk televizyon dizisi yoluyla Türkiye, tarihçesi ve toplumuyla tanışıyor dedi.

“Türkiye’nin bölgede bir merkez olduğunun farkındayım. Benzer şekilde, Endonezya, dünyanın dörtte birinin en büyük nüfusa sahip olan güneydoğu Asya’daki en büyük ekonomidir “dedi. Toplantıda, Widodo savunma, enerji ve denizcilik sektörlerinde faaliyet gösteren Türk şirketlerinin CEO’larının 25 katıldı.

Endonezyalı cumhurbaşkanı ülkesinin iş dünyasını Türkiye’yi bir merkez olarak kullanmaya çağırısında bulundu.

Widodo, Erdoğan ile iki ülke arasında imzalanan serbest ticaret anlaşması müzakerelerine başlamasını kabul ettiğini duyurdu.

“Her iki yönde de ticaret ve yatırım için büyük, yeni bir adım atmak için bu momentumdan yararlanmak istiyoruz. İki ülkenin daha fazla birlikte olması gerektiğinin çok net olduğuna inanıyorum “dedi.

Türkiye’nin Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, her iki ülkenin işadamları başta Asya olmak üzere diğer ülkelerle işbirliği yapabileceklerini ifade etti