no comments

Enerji içecekleri 18 yaş altına yasaklandı

Enerji içecekleri 18 yaş altına yasaklandı.

Anadolu Ajansının 30 Haziran’da yayınladığı bildiriye göre, Türk Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 18 yaşından küçükler için enerji içeceği satışı yasakladı.

Bu tür ürünler kolayca okunacak bir etiketle satılmak zorunda kalacaklar ve “Alkol ile birlikte tüketilmemeli veya onunla karıştırılmamalıdır” diyerek, satılması gerekecek.

“18 yaşın altındaki çocuklar, yaşlılar, diyabet hastaları, yüksek tansiyonlu olanlar ya da hamile ve emzirenler, metabolizma ile ilgili hastalıkları olan kişiler, böbrek yetmezliği olan kişiler ve kafeine duyarlı olanlar için tavsiye edilmez. . Bir spor içeceği değildir, bu nedenle yoğun fiziksel aktivitelerden önce, sırasında veya sonrasında tüketilmemelidir. Günde 500 miligramdan fazla tüketilmesi önerilmez, “ürün etiketine de sahip olacak.

Enerji içecekleri 18 yaş altına yasaklandı

 

Resmi gazetede yayınlandı.

Resmi Gazetede yayınlanan bir habere göre, spor tesisleri, okul kafeteryaları ve hastaneler artık enerji içeceği veya reklamını yapamayacaklar, ancak resmi bildiri spor içeceklerini yasaklamıyor.

Kamusal mekanlardaki enerji içeceklerinin reklamları doğrudan ve dolaylı olarak yasaklanacaktır.

Enerji içeceği, belirli besleyici kullanımlara yönelik gıda maddeleri bağlamında incelenmeyecektir. Ayrıca 150 miligramdan fazla kafein, 100 miligramdan fazla inositol, 20 miligramdan fazla olan glikuronolakton ve 800 miligramdan daha fazla taurin olmaktan yasaklanacak.

Enerji içeceği bir “meyve enerji içeceği” olarak satılacaksa, meyve miktarı gazlı olanlar için yüzde dört, gazsız olanlar için yüzde 10’dan az olmayacak.