no comments

Günah Vergisi nedir? Suudi Arabistan’dan Günah Vergisi Uygulaması

Günah Vergisi nedir? Suudi Arabistan’dan Günah Vergisi Uygulaması

Ekonomide günah olur mu? Peki bu günahların vergisi olur mu? Tabii ki olur.

Günah vergisi(sin tax), lüks olarak kabul edilen ürünlerin fazla vergiyle ücretlendirilmesine neden olur. Örneğin, temel ihtiyaç gıdalarına uygulanabilecek vergiler yaşam standartını düşürebilirken, lüks tüketim mallarına konan vergiler ek bir devlet geliri yaratmaktadır. Lüks ürünlere koyduğunuz bu vergilerle de temel ürünlere koyduğun vergi oranını sabit tutabilirsiniz.

Körfez ülkelerinin petrole odaklı bir ekonomiye sahip olmaları onları birçok alanda sınırlandırırken, IMF teşvikli olarak körfez ülkeleri artık kendilerine bir ek gelir yaratma eğilimindedir. Bunların son örneği de Suudi Arabistan’da yaşandı.

Günah Vergisi nedir? Suudi Arabistan’dan Günah Vergisi Uygulaması

Zenginden alıp fakire verme amaçlı uygulanan günah vergisi Suudi Arabistan’da da yoğun olarak uygulanmaya başlandı. Topluma zarar verdiği düşünülen sigara ve gazlı içecek gibi ürünlere %100’e varan vergi zamları yapıldı.

Buna göre, sigaraya yüzde 100 zam yapıldı ve sigara paketlerinin üzerine sağlık uyarıları konması zorunlu hale getirildi.

Bu arada yüksek oranda şeker içeren enerji içecekleri ile diğer meşrubatlarında fiyatlarına da yüzde 50 oranında zam yapıldı. Bu sayede maddi kaynak sağlarken ülkede artan diyabet oranıyla da mücadele etmenin amaçlandığı belirtildi.